banner

test

THURSDAY, OCTOBER 17th

06:00 AM
-
07:00 AM
Session No.
Session Title
Presenter
Room
001
001, Make the Most of Your AFC: Orientation
AFC TEAM
GH 221

Day 1 - Friday, October 18th

7:30 AM
-
8:15 AM
Session No.
Session Title
Presenter
Session Type
Sponsor by
Room
101
Musical Theatre Performance (WO)
Petchpen Phumipun
GT&D
102
The Foot to Floor Pelvic Connection (WO)
Emily Splichal
P,Y,MB&M
103
Breathing is Medicine (WO)
Angela Lee Jenkins
SP,LM&R
104
TRX Partner Fusion Workout (WO)
Aaron Laurence,Grant Twible
SC&PT
105
Kpop Dancercise (WO)
Ely Quirino Jr
GT&D
106
BOLLYBEATS (WO)
Natthapong Champachan
GT&D
8:30 AM
-
9:00 AM
Session No.
Session Title
Presenter
Room
107
OPENING and KEYNOTE
AFC TEAM
GH 203
9:15 AM
-
10:45 PM
Session No.
Session Title
Presenter
Session Type
Sponsor by
Room
108
Unlocking The Power of Rotation (WS)
Woody Thompson
SC&PT
109
Introducing Progressive Plyometric Progressions (WS)
Sue Falsone
SC&PT
110
Hypermobile: The Forgotten Risk Factor (WS)
Vanessa Leone
SC&PT
111
Walking Gait Analysis Breakdown (WS)
Dave Liow
SC&PT
112
Jazz FUNK (WS)
Anastasia Alexandridi
GT&D
113
Pilates Mat with Partner (WS)
Apittiya Soma
P,Y,MB&M
114
Gentle Yoga for Back and Spine (WS)
Yuttana Poncharoen
P,Y,MB&M
115
Ankle Stability, Mobility and Power (WS)
Emily Splichal
SP,LM&R
116
Motivational Interviewing
Fabio Comana
C&BD
117
Brain Health (L)
Claire Norgate
SP,LM&R
118
Optimise Plant-Based Nutrition (L)
Benjamin Siong
ES,P&N
11:15 AM
-
12:30 PM
Session No.
Session Title
Presenter
Session Type
Sponsor by
Room
119
Couples Therapy: Scapular Force Couples (WS)
Adam Jongsma
SC&PT
120
Core Reimagined: Top Landmine Core Moves (WS)
Joe Drake
SC&PT
121
YBELL Essentials (WS)
Aaron Laurence
SC&PT
122
GX Foundations (WS)
Natthapong Champachan
GT&D
123
Dance Fusion (WS)
Luciano Mottola
GT&D
124
Yoga and Pilates: Myths and Methods (WS)
Vanessa Leone
P,Y,MB&M
125
The Basics of Yin Yoga: Every Breath, Deeper (WS)
Stacey Lei Krauss
P,Y,MB&M
126
Training Seniors (WS)
Sathik Thanatuk
SP,LM&R
127
Gen-Z Dynamics (L)
Gerry Salmon
C&BD
128
Micro Habits to Transform Lifestyle (L)
Angela Lee Jenkins
SP,LM&R
129
Science vs Hype: Which Muscle Building Supplements Work? (L)
Douglas Kalman
ES,P&N
12:30 PM
-
1:30 PM
Lunch
1:30 PM
-
2:45 PM
Session No.
Session Title
Presenter
Session Type
Sponsor by
Room
130
The .10 Second Difference: Exos Speed Workshop (WS)
Woody Thompson,Mikayla Foss
SC&PT
131
Core Controlled Mobility (WS)
Sue Falsone
SC&PT
132
How to Train Key Movement Patterns (WS)
Dave Liow
SC&PT
133
The Freestyle Zone (WS)
Vanessa Leone
GT&D
134
Welcome to Beyonce’s Style Choreography (WS)
Anastasia Alexandridi
GT&D
135
Pilates for Spinal Mobility (WS)
Apittiya Soma
P,Y,MB&M
136
Hips and Holy (WS)
Yuttana Poncharoen
P,Y,MB&M
137
Rocktape for Running (WS)
Kriyot Sudsaard
SP,LM&R
138
Insights from 250 of the World’s Best Gyms (L)
Jack Thomas
C&BD
139
Tackle the New Smoking: Stand and Move (L)
Fabio Comana
SP,LM&R
140
Successful Dieting Without Dying Trying (L)
Benjamin Siong
ES,P&N
3:15 PM
-
4:30 PM
Session No.
Session Title
Presenter
Session Type
Sponsor by
Room
141
Fascia Stretches (WS)
Sathik Thanatuk
SC&PT
142
The Power of Manual Resistance Training (WS)
Joe Drake
SC&PT
143
YBELL Pod Programming (WS)
Aaron Laurence
SC&PT
144
Street Menu (WS)
Prince Paltu-ob,Madelle Paltu-ob
GT&D
145
HipHop First (WS)
Arnon Kaew Rungruang
GT&D
146
STOTT® Pilates: Athletic Conditioning on Cushions (WS)
Vichael Mak
P,Y,MB&M
147
Yoga for Stress Reduction (WS)
Claire Norgate
P,Y,MB&M
148
Fluid X for Seniors (WS)
Aileen Wong,Terry Burge
SP,LM&R
149
Strategic Insights: Evolution of the Fitness Industry (L)
Gerry Salmon
C&BD
150
Brain Fitness Research Roundup (L)
Jonathan Ross
SP,LM&R
151
Sports Nutrition to High Performance (L)
Kriyot Sudsaard
ES,P&N

Day 2 - Saturday, October 19th

7:30 AM
-
8:15 AM
Session No.
Session Title
Presenter
Session Type
Sponsor by
Room
201
Experience Freestyle Group Fitness (WO)
Vanessa Leone
GT&D
202
Running Drills (WO)
Sathik Thanatuk
SC&PT
203
TRX Yoga Flow (WO)
Aaron Laurence
P,Y,MB&M
204
Gentle Yoga for Total Mind and Body (WO)
Yuttana Poncharoen
P,Y,MB&M
205
Funky Bangkok Town (WO)
Anastasia Alexandridi
GT&D
206
Fluid X Extreme Core (WO)
Aileen Wong
SC&PT
8:30 AM
-
9:45 AM
Session No.
Session Title
Presenter
Session Type
Sponsor by
Room
207
The Dynamic Warm-up (WS)
Sue Falsone
SC&PT
208
Introduction to Quadripedal Movement (WS)
Guillaume Tual
SC&PT
209
Strength Training for Women: 6 Tips for Success (WS)
Nick Tumminello
SC&PT
210
Body Flow Sequences (WS)
Luciano Mottola
GT&D
211
House Dance (WS)
Tony Stone
GT&D
212
BARRE Butt (WS)
Pawida Yimploy
P,Y,MB&M
213
Breathe to Heal (WS)
Adrian Cox
P,Y,MB&M
214
Age Related Muscle Loss
Wachirawit Penrat
P,Y,MB&M
215
FitzBiz Entrepeneurship (L)
Gerry Salmon
C&BD
216
The 5 Pillars of Wellness Transformation (L)
Fabio Comana
SP,LM&R
217
Programming for Optimal Results (L)
Benjamin Siong
ES,P&N
10:15 AM
-
11:45 AM
Session No.
Session Title
Presenter
Session Type
Sponsor by
Room
218
Slide Into Performance (WS)
Joe Drake
SC&PT
219
Unleashing Peak Performance (WS)
Mikayla Foss
SC&PT
220
Strength Braining (WS)
Jonathan Ross
SC&PT
221
USTIX (WS)
Natthapong Champachan
GT&D
222
Dance Algorithm (WS)
Anastasia Alexandridi
GT&D
223
Building on Basics (WS)
Claire Norgate
P,Y,MB&M
224
Exercising Your Demons (WS)
Stacey Lei Krauss
P,Y,MB&M
225
Pilates Mat for Osteoporosis (WS)
Apittiya Soma
SP,LM&R
226
Old Keys Can’t Open New Doors: Fitness Business Skills Revealed (L)
Lawrence Biscontini
C&BD
227
Understanding Burnout (L)
Angela Lee Jenkins
SP,LM&R
228
Nutritional Neuroscience (L)
Douglas Kalman
ES,P&N
11:45 AM
-
12:45 PM
Lunch
12:45 PM
-
2:00 PM
Session No.
Session Title
Presenter
Session Type
Sponsor by
Room
229
Better Posture for Better Health (WS)
Sue Falsone
SC&PT
230
Arm Training Perfected (WS)
Nick Tumminello
SC&PT
231
Back Pain 101-A Trainer’s Cheat Sheet (WS)
Guillaume Tual
SC&PT
232
L-Step (WS)
Luciano Mottola
GT&D
233
Voice Usage and Projection for GX (WS)
Petchpen Phumipun
GT&D
234
Pilates Foam Ball Benefits (WS)
Pawida Yimploy
P,Y,MB&M
235
Conscious Connected Breathwork (WS)
Adrian Cox
P,Y,MB&M
236
Active Longevity: Aging Head to Toe (WS)
Ann Gilbert
SP,LM&R
237
Profitable Gym Pricing (L)
Gerry Salmon
C&BD
238
Simple Approaches to Success in Behaviour Change (L)
Fabio Comana
SP,LM&R
239
The Art and Science of Losing Fat (L)
Benjamin Siong
ES,P&N
2:30 PM
-
3:45 PM
Session No.
Session Title
Presenter
Session Type
Sponsor by
Room
240
Unleash Functional Fitness with Aqua Bag (WS)
Aileen Wong
SC&PT
241
Playing with Pain - Play-Based Training (WS)
Adam Jongsma
SC&PT
242
Building the Forever Athlete (WS)
Joe Drake
SC&PT
243
Dance Icon TikTok (WS)
Erick Limans,Frans Ferdinand
GT&D
244
Dance Glam (WS)
Tony Stone
GT&D
245
Preventing Shoulder and Elbow Injuries (WS)
Wachirawit Penrat
SP,LM&R
246
Metaphors and Lifestyle Transformation (WS)
Ann-See Yeoh
P,Y,MB&M
247
Cancer Prevention with Exercise Precision (L)
Brian Kunakom
SP,LM&R
248
The Future of AI in Resistance Training (L)
Lucian Ieremia
C&BD
249
Why Aren’t We Sleeping? (L)
Dave Liow
SP,LM&R
250
An Insight into Weight Cutting (L)
Reid Reale
ES,P&N
4:15 PM
-
5:30 PM
Session No.
Session Title
Presenter
Session Type
Sponsor by
Room
251
Every day is Game Day (WS)
Woody Thompson
SC&PT
252
The Top 12 Exercises Your Clients Will Love (WS)
Nick Tumminello,Joe Drake
SC&PT
253
Foot Wedges, Squat Blocks and Lower Extreme (WS)
Emily Splichal
SC&PT
254
Latin Express (WS)
Tomoe Kaneko
GT&D
255
Aerodance for All (WS)
Luciano Mottola
GT&D
256
Essential Matwork on Stability Cushions (WS)
Vichael Mak
P,Y,MB&M
257
Rocktape for Weightlifting (WS)
Kriyot Sudsaard
SP,LM&R
258
Exercise and Lifestyle in Menopause (WS)
Claire Norgate
SP,LM&R
259
Global Fitness Made Easy (L)
Nathan Hyland
C&BD
260
Holistic Wellbeing Toolbox (L)
Angela Lee Jenkins
SP,LM&R
261
Amino Acid Intake and Mental Performance (L)
Douglas Kalman
ES,P&N

Day 3 - Sunday, October 20th

7:30 AM
-
8:15 AM
Session No.
Session Title
Presenter
Session Type
Sponsor by
Room
301
Aero Flow (WO)
Hirotaka Hashimoto
GT&D
302
Your Soul + Your Movements + Your Breath (WO)
Yuttana Poncharoen
P,Y,MB&M
303
Look….No Hands! (WO)
Ann-See Yeoh
P,Y,MB&M
304
A Wall Does It All (WO)
Stacey Lei Krauss
P,Y,MB&M
305
TRX SWEAT (WO)
Aaron Laurence,Grant Twible
SC&PT
306
TBA
GT&D
8:30 AM
-
10:00 AM
Session No.
Session Title
Presenter
Session Type
Sponsor by
Room
307
Performance Training for Everyday Life (WS)
Dusadee Bualert
SC&PT
308
Developing Power with Medicine Balls (WS)
Adam Jongsma
SC&PT
309
309-7 Game Changing Core Training Exercises (WS)
Nick Tumminello
SC&PT
310
Chair Dance Choreography (WS)
Tony Stone
GT&D
311
Step Style (WS)
Luciano Mottola
GT&D
312
Athletic Conditioning on the Mat (WS)
Vichael Mak
P,Y,MB&M
313
Exercise and Immunity
Brian Kunakom
SP,LM&R
314
Training Youth and Adolescents (WS)
Sathik Thanatuk
SP,LM&R
315
The Full-Spectrum Fitness Pro (L)
Jonathan Ross
C&BD
316
The Presenters’ Presenter: Support, Collaborate and Keep a Growth Mindset (L)
Lawrence Biscontini
C&BD
317
Dietary Supplements: Popular vs Validated (L)
Douglas Kalman
ES,P&N
10:30 AM
-
11:45 AM
Session No.
Session Title
Presenter
Session Type
Sponsor by
Room
318
Ballistic Isometrics (WS)
Jonathan Ross
SC&PT
319
Youth Fitness - Fitness Fun (WS)
Anthony Wall
SC&PT
320
Move With Intention (WS)
Guillaume Tual
SC&PT
321
STRONG Nation®(WS)
George Iu
GT&D
322
Dally Dance (WS)
Pawida Yimploy
GT&D
323
Pilates Mats Foundations (WS)
Apittiya Soma
P,Y,MB&M
324
Yoga for Sports (WS)
Ann-See Yeoh
P,Y,MB&M
325
Seated Fall Prevention (WS)
Ann Gilbert
SP,LM&R
326
Find Your Inner Superhero (WS)
Nathan Hyland
C&BD
327
Nourishing Women 40 and Beyond (L)
Krisadee Bodhidatta
ES,P&N
328
Nutritional Neuroscience (L)
Kriyot Sudsaard
ES,P&N
11:45 AM
-
1:00 PM
Lunch
1:00 PM
-
2:15 PM
Session No.
Session Title
Presenter
Session Type
Sponsor by
Room
329
Plyometrics: Linkage from Gym to Field (WS)
Dusadee Bualert
SC&PT
330
Finish Strong: Enhance Client Experience (WS)
Adam Jongsma
SC&PT
331
How to Squat for Hypertrophy and Performance (WS)
Nick Tumminello
SC&PT
332
RMT Ropes (WS)
J.J. Sweeney,Rani Aryani
GT&D
333
Old School Hype Dance (WS)
Tony Stone
GT&D
334
STOTT PILATES® Personal Training Matwork (WS)
Vichael Mak
P,Y,MB&M
335
The Art of Breathwork for Fitness Pros (WS)
Stacey Lei Krauss
P,Y,MB&M
336
Movement Pyramid (WS)
Pimruk Sinsomboonthong
SP,LM&R
337
Spiritual Burpees: The Power of Perspective (L)
Lawrence Biscontini
C&BD
338
Unlocking the Power of Female Physiology (L)
Mikayla Foss
ES,P&N
339
Carb Intake and Athletic Performance (L)
Douglas Kalman
ES,P&N
2:45 PM
-
4:00 PM
Session No.
Session Title
Presenter
Session Type
Sponsor by
Room
340
Reactivity – Your New Secret Weapon (WS)
Jonathan Ross
SC&PT
341
The Power of Animal Flow in Conditioning and Mobility (WS)
Guillaume Tual
SC&PT
342
Core Stabilisation with Aquatic Exercise (WS)
Pimruk Sinsomboonthong
SC&PT
343
Functional Step Sequences (WS)
Luciano Mottola
GT&D
344
Zumba® Fiesta= Zumba® Party! (WS)
Monthira Lerat,Marina Subhananta
GT&D
345
BARE® Workout - Barefoot Balance Training (WS)
Emily Splichal
GT&D
346
Six Thinking Hats and Fitness Coaching (WS)
Ann-See Yeoh
P,Y,MB&M
347
Sit to Stand Training (L)
Ann Gilbert
SP,LM&R
348
Create A Successful PT Team (L)
PHYLLIS HANSON ANSUSINHA
C&BD
349
Coaching Your Clients to Wellness (L)
Dave Liow
SP,LM&R
350
Plant-Based Nutrition for Active People (L)
Krisadee Bodhidatta
ES,P&N
4:15 PM
-
5:00 PM
CLOSING CEREMONY